Müslüman Pipili Çocuk

Geçen hafta pek yakın arkadaşlarımdan Margo’nun dünyaya bir erkek çocuğu getirmesi üzerine, bu hafta bir sünnete katıldım.

Bilmeyenler için yahudi bebeleri, doğduktan tam 8 gün sonra “moel” adı verilen alanında uzmanlaşmış din adamları tarafından sünnet ediliyorlar.

Sanıyorum katıldığım 4. yahudi sünneti idi. 28 senelik hayatımda sinagogta onlarca Bar-mitvah, düğün hatta cenaze okazyonlarına katılmış biri olmama karşın neden sadece 4 sünnete katılmış olduğumu düşündüm.

Sebep #1: Dönemle kesin alakalı… 13 yaşındayken tüm arkadaş grubumun barmitvahsına, 23-28 yaş arası onun bunun düğünün ve gelende yaşlı insanların -maalesef ölümün kapıyı ne zaman çalacağı çok belli olmadığından- her yaş grubundan yahudinin cenazesine gittim. Öbür yandan benim arkadaşlarım (margo hariç) henüz üretime geçmediğinden çok sünnet göremedim.

Bi sebebi bu evet; ama en önemli sebebi bu diil… Onun bunun cenazesine, düğününe giderken; sadece çok yakınlarımızın sünnetine gidiyoruz. Çünkü;

Sebep #2: Düğün ve cenaze okazyonları için sinagog saatlik ücret alırken, sünnet için kişi başı ücret alıyor. Sanırım kahvaltı ikramı olmasından gayrı… Ve bu yüzden gerçekten samimi değilseniz kimse sizi sünnete çağırmıyor boşuboşuna…

Sebep #3: Eğer cumartesi doğurmamışsanız sünnet hep alakasız saatlerde, iş gününde, günün tam ortasında. Siz ne kadar iyi niyetli olursanız olun, yeni neslin yoğun hayatı bu aktiviteye katılmaya izin vermiyor.

Şartlar böyleyken eğer bi erkek çocuğu olursa çocuğumun pipisinin tıptan mezun olmayan bir din adamı tarafından çığlıklar eşliğinde kesilmesini, gelen her misafir işe gitmem lazım diye söylenirken hepsi için ayrı ayrı para ödemeyi istemiyorum.

Ben hastanede doktora kestiricem çocuğumun pipisini. Narkoz yoksa da en azından lokal anestezi olurmuş. Şaraptan daha makul bence. Doktor kesimi ile moel (sünnette uzmanlaşmış yahudi din adamı) kesimi farklıymış. Varsın farklı olsun çocuğumun pipisinin kupu 🙂 Tamam çok dikkatli bir insan değilim belki ama ben bi fark göremedim şu ana kadar. Daha tecrübeli, daha dikkatli kızlara da sordum. Onlar da farkı ne görmüş ne de hissetmişler… İkisi de gayet hoş bence…

Doktor kesimli olsun da isterse müslüman pipili olsun benim çocuğum 🙂

Yahudi Protestanı Sandru

PS: Kimseyi kırmak istemem… Müslüman pipili diye bir ayrımcılık yaptığımı düşünmeyin. Yahudileri pipilerini tıptan mezun olmayan din adamlarına kestirdikleri için eski kafalı olmakla da suçlamıyorum. Sonuçta gelenek/inanç vs. Sadece benim tercihim dr.’dan yana olacak…
————————————–

Hiç huyum değildir yazılara sonradan bir şeyler eklemek ama az önce yahudi bir arkadaşımdan gelen maili sizlerle de paylaşmak istedim. Hem tezime destek oluyor, hem de aşırı komik!

sevgili sandra,

blog postunu yeni okudum, çok güldüm. okuduktan sonra seni gülrdürecek bir olayı seninle paylaşmak istedim. iki sene evvel bir arkadaşla güneydoğuda geziyordum, urfa’ya gittik. iğrenç ve ucuz bir pansiyonda kalıyorduk. yani, banyo bile kullanmak istemedik. böylece hamama gitmeye karar verdik, ama galatasaray, çemberlitaş hamamları gibi değildi. daha mütevaziydi. 
hamama girdikten sonra hamamcı gelip çalışmaya başladı. başım, suratım, bacaklarım, omuzlarım ve kasıklarım . . . hiç çekinmedi. havlu biraz düşmüş ve birden başını kaldırdı ve bana bakarak önce makas, sonra thumbs up işareti yaptı. pipim hoşuna gitmiş, sınavını geçtim! o da fark görmemiş.
sevgiler,
Rumuz: Yabancı Muhabir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s